تبلیغات
علوم زرین دشت - درباره موشك وساختمان آن

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo

كد تغییر شكل موسنویسنده :علی مهری
تاریخ:یکشنبه 30 بهمن 1390-09:47 ق.ظ

درباره موشك وساختمان آن

قطعات بدنه موشک شامل اسکلت که الحاق کننده یا محافظ و نگهدارنده سایر قسمتهای موشک می‌باشد و در واقع اتصال قسمتهای مختلف موشک و استواری آن در حین پرواز در هوا به این قسمت متکی است. شاسی ، خود از بخشهای دیگر به نام بدنه اصلی موشک (Missils Main Body) با بالها و بالچه‌ها تشکیل شده است. سیستم هدایت ، موشک را به سوی هدف یا محوطه آن سوق می‌دهد.

    

وقتی موشک به شعاع مشخصی از هدف رسید، سرجنگی که قسمت از موشک و حاوی مقدار مشخصی از مواد منفجره می‌باشد ، منفجر و باعث انهدام و صدمه زدن به هدف می‌شود. بدنه اصلی موشک معمولا به شکل لوله از جنس محکم و از فلز سبک مانند آلومینیوم با دیگر فلز است که در مقابل درجه حرارت زیاد و فشارهای بالا (که در حین پرواز در هوا به موشک وارد می‌شود.) مقاوم باشد، ساخته می‌شود.
برای مشاهده متن كامل به ادامه مطلب بروید...
مقدمه

امروزه تعداد متنوعی از موشکها موجود است و اغلب آنها اختلاف عمده‌ای باهم دارند. با این وصف ، موشکها در قسمتهای اصلی تشکیل دهنده شبیه به هم هستند. هر موشک از چهار قسمت اصلی به نام سازه (AIRFAME) ، سیستم هدایت موشک (GUIDANCE SYSTEM) ، کلاهک یا سرجنگی (WarHead) ، بخش پیشران Prou plision unit) یا موتور که نیروی لازم را برای هدایت موشک به جلو و سمت هدف تامین می‌نماید، تشکیل شده است.


اجزای اصلی موشک

بدنه موشک

قطعات بدنه موشک شامل اسکلت که الحاق کننده یا محافظ و نگهدارنده سایر قسمتهای موشک می‌باشد و در واقع اتصال قسمتهای مختلف موشک و استواری آن در حین پرواز در هوا به این قسمت متکی است. شاسی ، خود از بخشهای دیگر به نام بدنه اصلی موشک (Missils Main Body) با بالها و بالچه‌ها تشکیل شده است. سیستم هدایت ، موشک را به سوی هدف یا محوطه آن سوق می‌دهد.

وقتی موشک به شعاع مشخصی از هدف رسید، سرجنگی که قسمت از موشک و حاوی مقدار مشخصی از مواد منفجره می‌باشد ، منفجر و باعث انهدام و صدمه زدن به هدف می‌شود. بدنه اصلی موشک معمولا به شکل لوله از جنس محکم و از فلز سبک مانند آلومینیوم با دیگر فلز است که در مقابل درجه حرارت زیاد و فشارهای بالا (که در حین پرواز در هوا به موشک وارد می‌شود.) مقاوم باشد، ساخته می‌شود.

بالهای موشک (Wings)

بالها در اطراف و بیرون بدنه اصلی قرار گرفته‌اند و نیروی اصلی جهت پرواز در هواست تامین می‌نماید. لبه جلویی بالها به لبه مقاوم ، لبه عقبی آن به لبه فرار (Trailing EDGE) و بالای آن تیپ (TIP) گفته می‌شود.

بالکهای موشک (FINS)

بالکها کوچکتر از بالها بوده و بطور معمول در قسمت عقب موشک قرار می‌گیرند، ولی در بعضی از موشکها در قسمت جلو بدنه طراحی شده است. هدف از به کارگیری بالک ، متعادل نگهداشتن موشک و تامین پدیداری آن (انطباق محور موشک با زاویه حرکت) ، در مسیر پرواز می‌باشد به همین علت به بالکها ، تثبیت کننده نیز اطلاق می‌شود.

سیستم هدایت و کنترل موشک (Guidance and control system)

سیستم هدایت یکی از بخشهای عمده موشک است و کار هدایت موشک از محل روانه‌ سازی و پرتاب تا بخشی از مسیر و یا هدف را به عهده دارد. بعضی از موشکها از هدایتهای مختلفی ، در قسمتهای مسیر استفاده می‌کنند. سیستمهای هدایت جهت انجام وظایف مربوط ، دارای قسمتهای زیر می‌باشد

هدایت حساسه

این قسمت به انواع مختلف انرژی نظیر حرارت ، روشنایی ، امواج الکترومغناطیسی ، صدا و یا حرکت مکانیکی را تشخیص می‌دهند. این وسایل (حساسه‌ها) انرژی دریافتی را تجزیه و تحلیل کرده و به شکلی بکارگیری در می‌آورند و آنها را به قسمتهای مربوطه نظیر شتاب ‌سنجها به کامپیوتر ارجاع می‌دهند.

کامپیوتر

اطلاعات را از حساسه‌ها دریافت و آنها را پردازش می‌نمایند. خروجی به نحوی است که قابل دریافت و واکنش مناسب بوسیله قسمتهای کنترل باشد. این قسمت در واقع مغز موشک تلقی می‌شود. زیرا اطلاعات لازم برای قسمتهای داخلی و سطوح کنترل از این بخش صادر می‌شود.


کلاهک یا سرجنگی

سرجنگی که به آن کلاهک جنگی گفته می‌شود، از مهمترین بخشهای موشک بوده و هدف از طراحی موشک یا راکت ، (به عنوان تسلیحات نظامی) در واقع رساندن این قسمت به هدف و یا نزدیک آن است که با انجام عمل هدف آسیب یا منهدم می‌شود. اغلب محل قرار گرفتن این بخش جلو مورد نظر است. در صورتی که وقتی بحث کلاهک جنگی در اینگونه سلاحها باشد، محلی غیر از دماغه موشک مورد نظر است.


این بخش در موشک‌ها اکتشافی یا عملی شامل تجهیزاتی است که برای مثال به منظور جمع‌آوری اطلاعات جوی ، عکسبرداری جمع‌آوری اطلاعات علمی و سرانجام عملیاتی نظیر قرار دادن ماهواره در مدار زمین می‌باشد که به علت اهمیت این بخش شاخه علمی به نام «بالستیک انتهایی» بوجود آمده و موضع آن طراحی سرجنگی‌های مختلفی با توجه به اهداف متفاوت است.

انواع سرجنگی متعارف

    سرجنگی انفجاری
    سرجنگی متلاشی یا ترکشی
    سرجنگی با خرج شکل‌دار

پیشران (موتور)

موتور یکی از بخشهای عمده موشک است که نسبت به سایر قسمت‌ها هزینه و دقت زیادی صرف تکمیل آن شده است. کار این قسمت ایجاد نیروی محرکه لازم (برای اینکه موشک مسافت مشخصی را طی نماید) می‌باشد. انواع موتور موشکها با توجه به سوخت و مکانیزم طراحی و ساختشان به قسمتهای مختلف تقسیم می‌شود.
تعداد زیادی از موتورهای موشک برای تولید نیرو اکسیژن مصرف می‌کنند این اکسیژن ممکن است مستقیما از اتمسفر که پرواز می‌کنند دریافت کنند و یا از اکسیژن تحت فشار که با خود حمل می‌کنند و یا از اکسیژن مواد سوختی (سوخت جامد) دریافت می‌کنند. این عامل سبب می‌شود که موشکها در خارج از جو نیز حرکت کنند.


ساختمان موتور موشك

دامنه استفاده از راکت‌ها فقط به ارتش و جنگ ختم نمی‌شود، بلکه از آن برای ارسال ماهواره یا سفینه‌های فضانورد و مکتشف نیز استفاده می‌گردد. اولین مورد استفاده نظامی از موشک یا به اصطلاح دیگر راکت مربوط به قرن سیزدهم و در چین بوده است. در این هنگام چینی‌ها از سلاحهائی به نام « تیرهای آتش » برای محاصره و سقوط « قلعه کیفینگ » استفاده کردند. این تیرها در حقیقت راکت‌های سوخت جامد (باروت تفنگ) بودند. ایده طرح و ساخت راکت‌ها از آن زمان به بعد مورد توجه قرار گرفت. بطوری که امروزه راکت‌های سوخت مایع نیز ساخته شده و تکامل بسیاری یافته‌اند.

سیر تحولی رشد

در سال 1285 راکت‌ها در « کولوگن » اروپا مورد استفاده قرار گرفتند و از آن تاریخ تا به حال به عنوان یک اسلحه مورد توجه می‌باشند. از میان جنگهای معروفی که در آنها از راکت به عنوان اسلحه استفاده شد، می‌توان جنگهای « سرنیگاپاتا » در هند و در سالهای 1722 و 1799 جنگهای « بولوگن » ، در سال 1806 جنگ « دانزیگ » و جنگ « کپنهاگ » در 1807 و همچنین حمله انگلیس در « فورت مک هنری » را نام برد.
در طی جنگ جهانی دوم ، چند کشور از جمله ایالات متحده آمریکا با موفقیت از مقرهای پرتاپ چند موشکه استفاده کردند. راکت‌هائی که در جنگ « استالینگراد » توسط شوروی بکار گرفته شدند، در طی جنگ دوم جهانی توسط آمریکا در اختیار شوروی قرار گرفته بودند. راکت‌های سوخت مایع در ایالات متحده توسط پروفسور « رابرت راچ گادارد » ساخته شده و تکامل یافتند. گادارد چندین سال سعی کرد تا ایده‌های خود را به دولت امریکا قبولاند و وسایل مورد نیاز خود را تهیه کرد. گادارد با همکاری « چارلز لیندبرگ » بالاخره توانستند تعدادی راکت سوخت مایع که با بنزین و اکسیژن مایع تغذیه می‌شدند را ساخته و با موفقیت به پرواز در آورند

تقریبا در همین زمان چند دانشمند آلمانی به رهبری « هرمان اوبرت » بر روی موتورهای سوخت مایع کار می‌کردند. این گروه توسط « ورنهر ون براوف » که بعدها اسیر شده و به امریکا منتقل شد، کمک می‌شدند. ون براون بعدها در امریکا رهبری دانشمندان امریکایی را که بر روی پروژه راکت سوخت مایع کار می‌کردند، بر عهده گرفت. در پایان جنگ جهانی دوم موشک‌های وی _ 2 که توسط براون در آلمان طراحی شده بود، به سمت انگلستان پرتاپ شده و قدرت و کفایت خود را به اثبان رساندند. امروزه انواع مختلف راکت‌ها برای مقاصد گوناگون ساخته و بکار گرفته شده‌اند.

موتور راکت با سوخت مایع

یک موتور موشک که با سوخت مایع کار می‌کند، شامل تزریق کننده ، اتاقک احتراق ، گلوگاه و شیپور می‌باشد. بخش پشتی اتاقک انفجار یا احتراق که محل تزریق سوخت است را اینجکتور یا تزریق کننده می‌نامند. لایه داخلی اتاقک احتراق دارای جداری تو خالی است که گاز خنک کننده‌ای در آن جریان دارد. شیپور در قسمت عقب دارای شکلی همگرا بوده و ایجاد گلو می‌کند و در قسمت جلو شکلی واگرا داشته و تولید دهانه بزرگ خروجی را می‌نماید. در پشت شیپور اتاقک احتراق قرار دارد. معمول‌ترین طرح شیپور ، شیپور دلاوال نام دارد. این نام از اسم دکتر « گوستاو پاتریک دلاواو » یک مهندس سوئدی بود، گرفته شده است.

پمپ مواد سوختی

معمولا پمپ مواد سوختی در هر موتور موشک شامل یک توربین گازی است که دو پمپ سانتریفوژی (گریز از مرکز) که بر روی شافت (محور) همان توربین سوار است را می‌گرداند. جنس توربین گازی و لوله سفید آن از آلیاژ نیکل است که در مقابل حرارت زیاد مقاوم می‌باشد. بدنه پمپ مواد سوختی و پروانه‌های آنها از آلیاژ آلومینیوم ساخته می‌شود تا از وزن آنها کاسته شود. ژنراتور گاز توربو پمپ شبیه به اتاقک احتراق موتور راکت است. سوخت ژنراتور گاز معمولا از منبع اصلی سوخت موشک تامین می‌شود.


سیستم اشتعال در موتورهای سوخت مایع موشک

سیستم اشتعال در راکت‌های سوخت مایع می‌تواند یک سیستم جرقه زنی الکتریکی یا یک سیستم هیپرگولیک باشد. در سیستم الکتریکی ، سوخت و اکسید کننده به صورت پودر به اتاقک احتراق تزریق شده و پس از مخلوط شدن توسط جرقه‌های الکتریکی مشتعل می‌شوند.

اینجکتورها

اینجکتورها در شکلهای مختلف طراحی شده و ساخته می‌شوند. در همه اینجکتورها سوخت و اکسید کننده به هنگام خروج به خوبی و بطور کامل با هم مخلوط می‌شوند. در بعضی از اینجکتورها سوخت و اکسید کننده پس از ورود به اتاقک با هم مخلوط می‌شوند. در این روش ذرات کوچکتر که همان گازهای حاصل از احتراق باشند، تولید می‌شوند. در روش دیگر ، سوخت و مایع اکسید کننده بر روی صفحاتی که در مقابل اینجکتور تعبیه شده‌اند، پاشیده می‌شوند. در این عمل سوخت و ماده اکسید کننده با هم مخلوط شده و مشتعل می‌شوند.

مواد سوختی مایع

مواد سوختی به مجموعه سوخت و ماده اکسید کننده اطلاق می‌شود. برای موتورهای موشک سوخت مایع انواع بسیاری سوخت و اکسید کننده وجود دارد، اما باید توجه داشت که خصوصیات این مواد با هم متفاوتند. از مواد اکسید کننده می‌توان اکسیژن مایع ، فلورین ، پراکسید هیدروژن ، اسید نیتریک سفید دود کننده و کلرین را نام برد. بعضی از ترکیبات سوختی بسیار آتش‌زا هستند. برای مثال اکسید کننده فلورین در ترکیب با آمونیاک ترکیب بسیار قابل احتراقی را تولید می‌کند.


کار با مواد سوختی مایع

تکنسین یا تعمیرکار موشک که مسئول مواد سوختی راکت است، باید بطور کامل با تکنیکهای این موضوع آشنا باشد. وی ابتدا باید با طبیعت این مواد آشنا بوده و ترکیبات و خصوصیات هر کدام را بداند. برای مثال اکسیژن مایع همیشه در دمای کم نگهداری می‌شود و در صورت تماس با ترکیبات آلی و بافتهای زنده بلافاصله آنها را منجمد می‌کند و به همین دلیل هرگز نباید اکسژن مایع با پوست تماس پیدا کند، زیرا در اثر تبخیر شدید و گرفتن مقدار زیادی از دمای پوست باعث صدمه زدن به آن می‌شود.

موشك
کاربرد موتورهای راکت

موتورهای راکت در موشک‌های نظامی مانند موشک‌های هوا به هوا (ای ای ام) ، زمین به هوا (اس ای ام) ، هوا به زمین (ای اس ام) ، زمین به زمین (اس اس ام) و غیره استفاده می‌شود. موتورهای راکت که در موشکهای رزمی بکار می‌رود هم از نوع سوخت مایع و هم از نوع سوخت جامد می‌باشد. قدرت این موتورها بین چند صد تا چند میلیون پوند متغیر است.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


buy cials online
چهارشنبه 11 مهر 1397 04:59 ق.ظ

Regards! Numerous material.

canadian discount cialis cialis generico milano cialis daily dose generic cialis therapie cialis coupons only best offers cialis use generic cialis pro cialis online deutschland look here cialis order on line cialis price in bangalore
Buy generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 03:53 ق.ظ

Seriously all kinds of helpful knowledge.
only best offers cialis use generic cialis cialis per paypa legalidad de comprar cialis cialis dosage amounts opinioni cialis generico cialis prezzo al pubblico buy brand cialis cheap acheter cialis meilleur pri generic cialis pill online
canada online pharmacy
یکشنبه 1 مهر 1397 06:13 ق.ظ

Wonderful write ups, Kudos.
canadian pharmacies-24h canadian viagra Northwest Pharmacy online pharmacies in usa online pharmacies tech school is trust pharmacy in canada legitimate canada medications buy the best canadian online pharmacies good canadian online pharmacies pharmacy canada best
http://cialisvipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:53 ق.ظ

Cheers. Wonderful stuff!
cialis 30 day sample how to buy cialis online usa click here cialis daily uk cialis patentablauf in deutschland cialis cuantos mg hay cialis y deporte low cost cialis 20mg how to purchase cialis on line viagra cialis levitra cialis patentablauf in deutschland
seo
سه شنبه 20 شهریور 1397 11:36 ق.ظ
It's going to be end of mine day, but before finish
I am reading this impressive paragraph to increase my know-how.
buycialisky.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:53 ب.ظ

Wow quite a lot of valuable data!
cialis 20 mg cut in half cialis generique enter site natural cialis generic cialis pill online tarif cialis france cialis dosage recommendations buying brand cialis online cialis kamagra levitra cipla cialis online price cialis per pill
canada drugs online
چهارشنبه 14 شهریور 1397 10:44 ق.ظ

You reported this superbly.
canadian viagra canadian pharmacy world buy vistagra online safe canada vagra canada vagra canadian pharmacy no 1 canadian pharcharmy online canadian pharmacy viagra brand pharmacy near me canadian pharmacies that ship to us
cialissy.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:03 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
we like it safe cheap cialis cialis from canada cialis herbs cialis kamagra levitra cialis bula tadalafilo we choice cialis pfizer india acquisto online cialis cialis pas cher paris how much does a cialis cost
http://cialisbuys.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:15 ب.ظ

Regards, Wonderful information.
online cialis cialis in sconto cialis online wow look it cialis mexico cialis rckenschmerzen cialis 200 dollar savings card only here cialis pills look here cialis order on line cialis billig if a woman takes a mans cialis
cheap online pharmacy usa
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:26 ق.ظ

Fine tips. Kudos!
where to purchase viagra online order viagra online with prescription buy female viagra uk online pharmacy cheap viagra online pharmacy viagra purchase uk buying viagra online safe viagra online canada viagra viagra buy viagra buy sildenafil generic
babecolate.com/where-to-buy-real-cialis-online.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:04 ب.ظ

Amazing advice. Regards.
cialis 5 mg effetti collateral what is cialis cialis 5mg generic cialis buying cialis overnight cialis tablets purchase once a day cialis cialis ahumada cialis online holland cialis 05
Edgar
دوشنبه 11 تیر 1397 07:00 ق.ظ
I like what you guys are usuhally ᥙp t᧐o. This sort off clever work ɑnd reporting!
ᛕeep սp the terrific works guys I'vе added уoս guys to mу personal blogroll.
viagra Kopen Apotheek
جمعه 8 تیر 1397 10:37 ب.ظ
Article writing is ɑlso a fun, if yօu be familiar witһ afteг tһat yyou cаn write or else it is complicated tо ԝrite.
Stone Jana
شنبه 2 تیر 1397 09:35 ق.ظ
Gredat article! Ԝe will be linking to thіs рarticularly ցreat article օn ouur website.
Kеep up the gгeat writing.
Cialis prices
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:24 ق.ظ

Good info. Appreciate it!
dosagem ideal cialis cialis generic tadalafil buy interactions for cialis cialis generico postepay wow cialis 20 cialis herbs cialis vs viagra cialis 50 mg soft tab buy generic cialis cialis dose 30mg
4 rx
سه شنبه 1 خرداد 1397 01:14 ق.ظ
When I originhally commented I cliked the "Notify me when new comments are added" checkbox
and now each time a comment is added I geet several emails with the same
comment. Is there any wway you can remove people from that service?
Thank you!
Eye lashes
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:51 ق.ظ
Attractive part off content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim thjat I acquire in fact loved account your weblog posts.
Any wayy I will be subscribing for our augment or evrn I success you access constantly
rapidly.
Viagra cost
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 07:00 ق.ظ

Seriously all kinds of great material!
buy viagra brand buy viagra alternative viagra alternatives online purchase of viagra get a viagra prescription where can you buy viagra online buying real viagra online buy viagra online without prescription viagra no prescription how much is viagra
depforce oral strip
جمعه 31 فروردین 1397 06:28 ب.ظ
I takee pleasure in, lerad too I ound juyst whyat I usedd
too bbe havging a lpok for. You've endwd mmy 4 daay lengghy hunt!Good Bless yoou man. Havve a nkce day.
Bye
getroman.com
جمعه 24 فروردین 1397 03:46 ق.ظ
My programmer іs trying to persuade mе to
m᧐ve to .net from PHP. I have always disliked tһe idea becaսse of the expenses.
But һe's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a variety of websites for ɑbout a year and am anxious аbout switching
tⲟ anothеr platform. І һave heard gօod tһings
about blogengine.net. Iѕ there ɑ way I саn transfer alⅼ my wordpress content іnto it?
Any kіnd of hеlp would be greаtly appreciated!
pharmacy sale
جمعه 10 فروردین 1397 12:36 ب.ظ
Fine ԝay of explaining, ɑnd fastidious paragraph tо take facts гegarding my presentation subject, ᴡhich i am gօing to present in school.
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 11:25 ق.ظ
Eѵerything іs veгy open with a vеry cleaг clarification of thе challenges.
It was rеally informative. Yourr site іs uѕeful. Thɑnks for sharing!
Online cialis
شنبه 4 فروردین 1397 08:23 ب.ظ

Wonderful forum posts. Cheers.
effetti del cialis cialis sicuro in linea cialis for sale order a sample of cialis cialis tadalafil online cialis 5 mg para diabeticos we recommend cialis info non 5 mg cialis generici cost of cialis per pill generic cialis 20mg tablets
Cialis online
پنجشنبه 2 فروردین 1397 07:09 ق.ظ

Great postings. Many thanks!
weblink price cialis cialis kaufen tadalafil generic i recommend cialis generico tadalafilo cialis italia gratis cialis daily new zealand generic cialis 20mg tablets cialis tablets australia how much does a cialis cost
What makes you grow taller during puberty?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:07 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you
knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for quite some
time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything.

I truly enjoy reading your blog and I look forward to
your new updates.
What causes the heels of your feet to burn?
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:51 ب.ظ
you're really a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible.
It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
Furthermore, The contents are masterwork. you have done a
wonderful job in this subject!
dixielandenberger.hatenablog.com
دوشنبه 23 مرداد 1396 07:08 ب.ظ
Hi! Someone in my Myspace group shared this site with
us so I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Wonderful blog and brilliant design and style.
How we can increase our height?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:35 ق.ظ
I am extremely inspired with your writing abilities and also with the layout on your blog.
Is that this a paid subject or did you customize it your self?
Anyway stay up the nice high quality writing, it's uncommon to peer a great weblog like this one these days..
http://staciedelgrande.weebly.com/blog/shoe-lifts-the-professionals-option-for-leg-length-discrepancy
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:14 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you will be a great
author. I will ensure that I bookmark your blog and may come back from now on. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a
nice morning!
Foot Pain
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:18 ب.ظ
I need to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every bit of it.
I have you saved as a favorite to look at new stuff
you post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30