تبلیغات
علوم زرین دشت - معرفی رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo

كد تغییر شكل موسنویسنده :علی مهری
تاریخ:سه شنبه 29 فروردین 1391-08:34 ب.ظ

معرفی رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

مقدمه:

مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل یکی از مهمترین رشته‌های علوم انسانی است. فیلسوفان بزرگی نظیر ارسطو که او را پدر علم سیاست نامیده‌اند معتقد بودند که علم سیاست ملکه تمام علوم است. رشته علوم سیاسی در ایران از قدمت زیادی برخوردار است. برای اولین بار آموزش علم سیاست در ایران با تأسیس مدرسه عالی علوم سیاسی در سال ۱۲۷۸ شمسی آغاز شد. در طول زمان این رشته از گسترش کیفی و کمی‌ زیادی برخوردار گردید و اکنون هم در دانشگاه‌‌های متعددی تدریس می‌شود که در ادامه اسامی‌شهرها و دانشگاه‌‌های مربوطه و گرایش‌‌های موجود در جدول جداگانه‌ای خواهد آمد.

مقدمه:

مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل یکی از مهمترین رشته‌های علوم انسانی است. فیلسوفان بزرگی نظیر ارسطو که او را پدر علم سیاست نامیده‌اند معتقد بودند که علم سیاست ملکه تمام علوم است. رشته علوم سیاسی در ایران از قدمت زیادی برخوردار است. برای اولین بار آموزش علم سیاست در ایران با تأسیس مدرسه عالی علوم سیاسی در سال ۱۲۷۸ شمسی آغاز شد. در طول زمان این رشته از گسترش کیفی و کمی‌ زیادی برخوردار گردید و اکنون هم در دانشگاه‌‌های متعددی تدریس می‌شود که در ادامه اسامی‌شهرها و دانشگاه‌‌های مربوطه و گرایش‌‌های موجود در جدول جداگانه‌ای خواهد آمد.


علاوه بر فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی فارغ التحصیلان سایر رشته‌های علوم انسانی، پایه، پزشکی، فنی و مهندسی … هم می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد این رشته شرکت کنند دانشجویانی که مراحل تحصیل در کارشناسی ارشد را به اتمام می‌رسانند می‌توانند در دانشگاه‌‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و آزاد، وزارتخانه‌های خارجه، کشور و غیره، مرکز پژوهش‌‌های سیاسی نهادها و مؤسسات دولتی و غیر دولتی، دایرة المعارف‌‌ها، مطبوعات و … مشغول کار شوند.

دوران تحصیل در رشته علوم سیاسی و سایر گرایش‌‌های مربوطه دو سال است نکته مهمی‌که باید در مورد دانشگاه‌‌های محل تحصیل ذکر شود این است که دانشجو در صورتی که علاقه‎مند به تحصیل در دوره دکتری می‌باشد باید دانشگاهی را در اولویت قرار دهد که دارای دکترای همان گرایش باشد از این جهت دانشگاه‌‌های تهران، شهید بهشتی و تربیت مدرس در اولویت قرار دارند از جهت دسترسی به مراکز کتابخانه‌ای و اسناد و مؤسسات پژوهشی دانشگاه‌‌های شهر تهران بیشتر از سایر دانشگاه‌‌ها دارای اولویت می‌باشند. در دوره‌ی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی به دو گرایش مهم علوم سیاسی و روابط بین الملل و چند گرایش جانبی دیگر تقسیم می‌شود که عبارتند از :

۱- مطالعات منطقه‌ای

۲- مطالعات ایران و سیاستگذاری عمومی‌

۳- اندیشه سیاسی در اسلام

۴- دیپلماسی و سازمان‌‌های بین المللی

معرفی رشته

 مجموعه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل یکی از مهم‌ترین رشته‌های علوم انسانی است. این رشته در ایران از قدمتی طولانی برخوردار است. برای اولین بار آموزش این علم با تاسیس مدرسه علوم سیاسی در سال 1278هجری شمسی آغاز شد. در دوره کارشناسی ارشد این رشته به دو گرایش مهم علوم سیاسی و روابط بین الملل و چند گرایش دیگر تقسیم می‌شود.

  گرایش ها وابعاد مختلف دوره در کارشناسی ارشد

رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل دارای گرایش های زیر است:

علوم سیاسی

روابط بین‌الملل

مطالعات منطقه‌ای

اندیشه سیاسی در اسلام

دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی

 که در همه‌ی این گرایش‌ها دانشجویان دروس مشترکی از قبیل: مبانی علم سیاسی، جامعه شناسی سیاسی، اصول روابط بین الملل و سیاست خارجه، جهان سوم و مسائل آن، تاریخ روابط بین الملل و... را می‌خوانند.

در دانشگاه‌های سراسری همه‌ی این گرایش‌ها وجود دارد اما در دانشگاه آزاد فقط گرایش‌های علوم سیاسی و روابط بین الملل و مطالعات منطقه‌ای تدریس می‌شود.

آشنایی با گرایش‌های این رشته در کارشناسی ارشد

رشته علوم سیاسی گرایش  مطلعات منطقه ای

هدف اصلی از تشکیل رشته مطالعات منطقه ای ارائه آموزش‌های لازم به کادر دیپلماتیک و سایر تصمیم گیرندگان سیاست خارجی کشور در سال‌های آینده است چرا که اتخاذ تصمیم‌های مناسب در قبال تحولات سریع جهانی و تغییرات ناگهانی در سطوح داخل کشورها اقتضا می‌کند تا وزارت امور خارجه در هر زمان ضمن امکان دسترسی مطلوب به اطلاعات، گزارش‌ها و تحلیل‌های درست کارشناسی، از کارشناسانی برخوردار باشد که ضمن کسب آموزش‌های عمومی بطور تخصصی نیز در زمینه مسائل مختلف داخلی هر یک از مناطق و کشورهای جهان اطلاعات لازم را کسب کرده باشند. از این‌رو رشته کارشناسی ارشد مطالعات منطقه‌ای به منظور تبین نظری تحولات جهانی و واکاوی نقش و جایگاه منطقه‌ای از فضای جدید بین‌المللی با رویکردی کاربردی ارائه می‌شود. این دوره مشتمل بر 13 گرایش منطقه‌ای است که دانشجویان پس از گذراندن دروس عمومی طبق ضوابط مربوط و بر حسب علاقه خود یکی از این گرایش‌ها را انتخاب کرده و دروس خاص مرتبط با آن گرایش را می‌گذرانند و سپس پایان‌نامه تحصیلی خود را نیز در همین زمینه تنظیم و ارائه خواهند کرد. گرایش‌های مطالعات منطقه‌ای به ترتیب عبارتند از: مطالعات ایران (سیاست گذاری عمومی)- مطالعات خلیج فارس_ مطالعات خاورمیانه- مطالعات دریای خزر- مطالعات آسیای مرکزی_ مطالعات جنوب آسیا- مطالعات خاوردور- مطالعات جنوب شرقی آسیا- مطالعات اروپایی- مطالعات آمریکای شمالی- مطالعات آمریکای جنوبی- مطالعات آفریقا- مطالعات اوراسیا

علوم سیاسی گرایش روابط بین الملل

رشته روابط بین الملل از جمله رشته های نوپا در عالم سیاست به شمار می رود. سابقه این مبحث به عنوان یک رشته دانشگاهی حداکثر به سال های میان دو جنگ جهانی بر میگردد. محققان و دانشمندان به طور اخص در صدد کشف و تبین ریشه ها و چگونگی رفتار دولتها در صحنه بین الملل بر امدند بنابراین همان طور که از علت تشکیل این رشته مشخص است موضوع اصلی در ان کشف، بررسی و علت کاوی رفتار دولتها و اخیرا (مجامع بین الملل) در عرصه بین الملل می باشد.با شعله ور شدن اتش جنگ جهانی دوم روند تکامل رشته روابط بین الملل شدت گرفته و تا کنون قالبهای فکری ، رویکردها، نظریه ها و مدل های گوناگون بسیاری برای درک مسائل بین الملل ارائه گردیده است.

علوم سیاسی گرایش علوم سیاسی

علوم سیاسی به بررسی اندیشه ها و نظریه های سیاسی و کارکرد انها در عرصه جامعه می پردازد و رشته علوم سیاسی ارائه یکسری نظریه ها یا یکسری ابزارها و راهکارهایی است که بر اساس انها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا بر میدارد و برای حرکت ها و اقدامات بعدی ترسیم فضا برای مسیر اینده برنامه ریزی میکند هم چنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست اورده است، بهره می برد.

موضوع این رشته مطالعه و تحقیق درباره ی پدیده های سیاسی مثل اشکال مختلف حکومت و دولت است. کشف علل و پدیده های سیاسی، نحوه اداری سیاسی جامعه و ایجاد ارتباط محترمانه با کشور های دنیا در عرصه روابط بین الملل می باشد.

علوم سیاسی گرایش اندیشه سیاسی

علم سیاست پدیده ای است که با تحولات مشروطیت در ایران و موقعیت جدید علمای شیعه در جهان معاصر پیوند دارد. در سنت اسلامی از دانش سیاسی به علم مدنی تعبیر میشود. اندیشمندان مسلمان علم مدنی را به دو بخش فلسفه مدنی و فقه مدنی تقسیم میکردند. به اعتقاد مسلمانان تفاوت عمده این دو شاخه از علم مدنی در این است که حکمت مدنی غالبا وجه نظری دارد. و برعکس فقه مدنی، فقه سیاسی بیشتر ناظر به سیاست است. فقه سیاسی ،بدین سان مواجهه ای دو سویه با زندگی سیاسی و نیز وحی اسلامی از طریق زبان و دستگاه فقه است.                                                                                     

علوم سیاسی گرایش دپلماسی و روابط بین الملل

 دیپلماسی ، مدیریت روابط کشورها با یکدیگر و میان کشورها با دیگر بازیگران بین المللی است. این بازیگران شامل گروهها ، سازمانها و افرادی هستند که در کنار دولت ها دیپلماسی را به عنوان نظامی اطلاعاتی برای بیان و دفاع از منافع و اعلان تهدیدها و اولتیماتومها به کار میبرند. در واقع دیپلماسی مجرای تماسی است برای اعلام مواضع ، جمع اوری اطلاعات و راضی یا قانع کردن یک کشور برای حمایت از مواضع کشوری دیگر.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


What do eccentric heel drops do?
دوشنبه 30 مرداد 1396 05:02 ب.ظ
Wow, this article is nice, my sister is analyzing such things, thus I am
going to tell her.
maryalicedorce.wordpress.com
دوشنبه 23 مرداد 1396 05:14 ب.ظ
I'm not sure where you are getting your information, but good
topic. I needs to spend some time learning much more or
understanding more. Thanks for magnificent info
I was looking for this information for my mission.
How do you strengthen your Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:06 ق.ظ
Hey there! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My website looks weird when browsing from my iphone. I'm trying to find
a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any recommendations, please
share. Thank you!
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
جمعه 13 مرداد 1396 03:43 ب.ظ
I am genuinely thankful to the holder of this website who has shared this enormous piece of writing at here.
What causes burning pain in Achilles tendon?
شنبه 7 مرداد 1396 09:19 ب.ظ
Hi exceptional website! Does running a blog such as
this take a lot of work? I've no knowledge of coding however I was hoping to start
my own blog soon. Anyway, should you have any
suggestions or tips for new blog owners please share. I
know this is off subject nevertheless I just needed to ask.
Many thanks!
Why is my Achilles tendon burning?
شنبه 7 مرداد 1396 03:08 ب.ظ
It's an amazing post designed for all the web
viewers; they will take advantage from it I am sure.
beulahpierce4.snack.ws
شنبه 31 تیر 1396 09:27 ب.ظ
What i don't realize is in fact how you're no longer actually
much more neatly-preferred than you may be right now. You are very intelligent.

You recognize thus significantly when it comes to this
subject, made me in my opinion consider it from a lot of numerous angles.
Its like women and men aren't interested until it is something to do with Lady gaga!
Your own stuffs outstanding. All the time take care of it
up!
foot pain chart
جمعه 16 تیر 1396 03:34 ق.ظ
We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your site offered us with useful info to work on. You have performed an impressive activity and our entire group will probably be thankful to you.
std test kit
یکشنبه 4 تیر 1396 11:02 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا واقعا
نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع
قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای
کوتاه در حالی که. من این کردم مشکل خود را با جهش در مفروضات و
یک خواهد را خوب به پر کسانی که شکاف.
در این رویداد شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا تا پایان مجذوب.
http://shebakinnan.jimdo.com/2015/06/26/hammer-toe-treatment
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:06 ق.ظ
Good way of telling, and nice post to get information on the topic of my presentation focus,
which i am going to deliver in college.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:13 ق.ظ
Valuable information. Fortunate me I discovered your site unintentionally, and
I'm shocked why this coincidence didn't took place earlier!

I bookmarked it.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:12 ب.ظ
Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway,
just wanted to say great blog!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 02:14 ب.ظ
Having read this I believed it was extremely enlightening.
I appreciate you taking the time and effort to put this content together.
I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.
But so what, it was still worthwhile!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:06 ب.ظ
Thankfulness to my father who told me about this weblog, this webpage
is really remarkable.
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 09:14 ب.ظ
First of all I would like to say awesome blog! I had a quick
question which I'd like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear
your thoughts prior to writing. I've had a hard time
clearing my thoughts in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing
but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure
out how to begin. Any suggestions or hints? Appreciate it!
BHW
شنبه 12 فروردین 1396 08:52 ب.ظ
This piece of writing offers clear idea designed
for the new viewers of blogging, that actually how to do running a blog.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر